Renkler ve Taşıdıkları Anlamlar

Renkler ve Taşıdıkları Anlamlar

renklerin-anlamlari

 

Kişilerin renk seçimi kendilerinin hislerine bağlı olarak değişebilmekte ve kişiler ayrıca mutluluklarını bile renkler ile ifade edebilmektedir. Kendini üzgün hisseden bir birey o an için büyük bir ihtimal ile siyah rengi seçerek ifade edecektir ya da diğer renklerin koyu tonlarıyla ifade edebilmektedir. Yani bu durum şu demek oluyor ki kendini nasıl hissediyorsan o sana uygun rengi seçiyor ve o rengin hislerine uygunluk sağlıyorsunuz. Bizler de bu makalemizin altından renkler ve taşıdıkları anlamlar konusu ile sizlere sunmaktayız.

Renkler insan üzerinde psikolojik, zihinsel, fiziksel, sağlık açısından, performansları, alışveriş, üretim, tüketim, eğlence vs. aklınıza gelebilecek her türlü konu üzerinde sektörler içerisinde kullanılmaktadır. Zira daha güzel renkli eşyalar daha fazla ilgi çekebildiğinden dolayı bu işin sektörler açısından önemi oldukça yüksektir.

Renkler yapılan bir araştırmaya göre kişilerin ruhsal halini yansıtmaktadır ve kişileri kolayca etkileyebilmektedir. Bu durum ayrıca kişilerin yalnızca ruh hallerini değil enerjilerini de etkilemektedir. Bu sebepten ötürü renkler genel tedavi uygulamalarında da yüzyıllar boyudur kullanılmaktadır. Bundan dolayı uzmanlar yer yer, kişilere sevdikleri ve iyi olacaklarını hissettirecek renkleri önermeyi baz almışlardır. Uzmanlar kişilerin sevdiği renklerin psikolojik olarak çok etkilediğini savunmuşlardır. Örnek verilecek olunursa; kalp sıkıntıları ve rahatsızlıkları çeken hastalar için yeşil rengini önermişlerdir. Yeşil renk huzur verici, sakinleştirici ve dinlendirici bir anlam taşımaktadır ve bu da kişiler üzerinde bu etkiyi gösterebilmektedir. Kış ayları içerisinde ise kişilerin depresyona girmeleri olabildiğince sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumun sebebi ise havaların sürekli boğuk ve kapalı olmalarından, bulanık görünmesinden dolayıdır. Bunun üzerinde uzmanlar bu tür vakaların yaşanmasında hastalarına deniz mavisi, yeşil tonlarını önermiştir.

Yaz aylarında ise depresyon vakaları oldukça seyrektir, bunun nedeni ise yaz aylarında havaların oldukça güzel olması ve dünyanın rengarenk görünmesidir. Kişiler renkli yerlerde daha fazla mutlu olabilmektedirler ve sıkılmaları kesinlikle çok az bir seviyededir. Renkler ve taşıdıkları anlamlar konusunu şimdi renkleri sıralayarak anlatalım.

Sıcak Renkler: Sıcaklığı ve ateşi kişilere hatırlatan, “turuncu, kırmızı, sarı,” renkler kişileri enerjili tutabilmekte ve canlılık hissi vermektedir. Bu renkler gerek ateşin içerisinde gerekse güneşin renklerinde bulunduğu simgelerdir.

Soğuk Renkler: Kişiler üzerinde herhangi bir kıpırdama etkisi, ve canlılık etkisi yaratmayan bu renkler soğukluğu da hatırlattığı için bu ismi taşımaktadır. Kişilere soğukluk hissini hatırlatmaktadır bu renkler; “yeşil, mavi, mor, gri,” olarak bilinir.

Beyaz: Beyaz renk daima saflığı, istikrarı ve temizliği aktarmıştır.

Siyah: Bu renk gücü, tutkuyu ve genel olarak birçok ülkede matemi de işaret etmektedir.

Mavi: Rengi, sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade etmektedir.

Yeşil: Huzuru ve doğayı anlatan bu renk sürekli olarak kişilere dinlendirici olarak gelmiştir.

Kırmızı: Kırmızı renk canlılık ve dinamik olmanın ifadesidir. Çeviklik, azim ve kararlılığı da taşımaktadır.

Sarı: Neşeyi, zekayı, inceliği ve pratikliği ifade etmekte olan bu renk en parlak renk olarak tanınır.

Mor: Kişiler üzerinde asalet, lüks ve itibarı renklendirmektedir.

Pembe: Bu renk ise güveni, rahatlık anlamını taşır.

Turuncu: Dışa dönüklüğü ve güveni ifade etmektedir.

Lacivert: Verimlilik, sonsuzluk ve otoriteyi anlamlandırır.

Gri: Denge ve alçak gönüllü olmayı ifade etmektedir.

Kahverengi: Toprağın rengidir ayrıca doğallığı ifade etmektedir.