İnsan Gözü Kaç MegaPikseldir?

İnsan Gözü Kaç MegaPikseldir?

İnsan-Gözü-Kaç-Megapikseldir

İnsan gözü aslında dijital boyut olan piksel ile hesaplanamamaktadır. Zira insanların gözü analog yapıdadır ve bu yüzden piksel ile hesaplamamız mümkün değil. Beynimizde bulunan görme merkezi, gözlerimizden gelmekte olan görüntü bilgisini film perdesi şeklinde algılayamamaktadır. Gözün görmüş olduğu beyin merkezinde görüntünün yorumlanması ile görüntüyü oluşturmaktadır. Bu görüntü gözlerden beyin’e ulaşması, buraya giden sinir hücrelerinin hızına bağlı olarak değişim gösterir ve sürekli olarak yenilenmektedir.

Bu durumu video ile örnekleyecek olursak; FPS değeri 30 olan bir değerin gözümüz görüntüsüyle akıcı bir şekilde görünmesine yetmektedir. Fakat bu durumda insanların gözü 40 FPS’dir demek yanlış olur. İnsan gözünde belli değerlerde eşikler bulunmaktadır ve bu değerlerden daha hızlı bir nesneye bakıldığında hareketlerini yakalayamadığından görüntü göstermemektedir. Fakat günümüze baktığımızda bir mermiyi bile kameraların yardımıyla oldukça yavaşlatarak hareketini rahatlıkla görebilmekteyiz.

İnsan gözünün görme kapasitesini megapiksel yol ile ifade edebilmemiz için göz içerisindeki reseptörleri piksel gibi düşünerek bir durumun beyin tarafında nasıl bir seviyede oluştuğunu test etmek gerekir. Göz insanın küçük organı olmakla beraber üzerine gelmekte olan ışıktaki bir miktar ile bütün işlemini yapmaktadır. Ancak yüksek megapiksel olan kameraların mercekleri ise bayağı büyütülmüştür. Bu durumdan dolayı karanlık bir ortamda insanların gözüne kıyas ile daha fazla alan görürler. Fakat açık bir şekilde belirtmeliyim ki eğer insan gözü de bu merceklerin büyüklüğünde olsaydı aynı işlemi tekrar edecek olsaydık insan gözünün daha fazla ayrıntıyı yakalayacağını açıkça görebilirdik.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı insan gözünü yapay yollardan oluşan mercekler ile kıyaslamak doğru değildir. İnsan gözü bunlarla kıyaslanamayacak kadar bir mükemmeliyeti taşımaktadır.

İnsan gözü kaç megapikseldir sorusunu açıkladıktan sonra konuyu sizler için ayırmış olduğumuz test ile sonlandıralım.

Tüplü eski monitörler üzerinde, makinenin dikey tarama hızını en düşük değere getiriniz. Bu durum için; masa üstünde boş yere tıklayarak özellikler – ayarlar – gelişmiş- buradan monitör sekmelerini takip ederek hz ayarlarına giriniz. Hz ayarını en düşük olan değere getirin. Ardından monitörün hemen yanında bir cisme odaklanınız fakat göz ucunuzla monitörü görecek şekilde bu durumu yapın. Bu şekilde monitör üzerindeki ekranın yukarıdan aşağıya doğru tarandığını göreceksiniz. Sonra bunu daha yüksek değerlere getirerek tekrardan deneyiniz gözün ne kadar mükemmel yaratıldığını görerek kendi yorumunuzla bir hesap yapmaya çalışınız.