Et Yiyen Etobur Bitkiler ?

Et Yiyen Etobur Bitkiler:

Et-Yiyen-Etobur-Bitkiler

Kolları veya ağızları olmadan böcek yakalayabilme kapasitesine sahip ve etçil bir beslenme hayatı süren canlıların varlığından söz edilebilmektedir. Et Yiyen Etobur Bitkilerolarak adlandırılan bu bitkiler tamamen etoburdur ve kendilerine özgü av teknikleri bulunur. Günümüzde de sürekli olarak meraklı bakışlar altında izlenmeye devam edilmektedirler.

Daha çok böcek yiyen bitkiler olarak da bilinen bu bitkilerin yaprakları böcekleri yakalayarak sindirebilecek bir yapıdadır. Sinekkapan ve ibrik otu bilinen böcek yeme özelliğindeki bitkilerdir. Birçok belgeselde de karşımıza çıkan bu bitkileri büyük bir merak ve dikkatle izlediğinizi söyleyebiliriz. Özelliklerine bakıldığında daha çok fakir topraklarda yaşayan bu bitkiler yaşadıkları ortamlarda gerekli besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için böcek avlayarak beslenirler. Ayrıca gelişimleri de oldukça yavaştır. Et Yiyen Etobur Bitkiler bu hareketleriyle bilinçli olarak değil tamamen içgüdüsel olarak davranırlar. Etobur terimi aslında daha çok hayvanlar için kullanılır fakat bu şekilde beslenen 600 kadar bitki çeşidinin bulunduğu da bilinir. Bu bitkiler gerçek bitkiler gibi tüm özelliklere de sahiptirler. Fotosentez yapabilen bu canlılar fakir topraklar üzerinden bir takım mineralleri alamadıkları için böceklerle beslenmektedirler.

Peki, Et Yiyen Etobur Bitkiler neden böcek tüketir? Bu konuda belirtildiği üzere bataklık özelliği gösteren ve toprağın az olduğu yerde yaşayan bu bitkiler bir takım mineralleri almak zorundadır. Daha çok kurak yerlere adapte oldukları için böcekleri anında tüketirler. Yani tamamen yaşadıkları yer ile ilgili sorun yaşadıkları için böyle bir beslenme ihtiyacına girişmişlerdir. Böceksiz bir yaşam sürdüklerinde ise daha az gelişim gösterirler. Ayrıca bu bitkiler böcekleri cezbedebilecek bir renkliliğe sahiptirler. Sinekkapan bitkisi içlerinde ne meşhur olanlarıdır. Çanak benzeri yaprakları vardır ve yüzeyi ise tüylerle kaplıdır. Bu özelliği ile birlikte canlıları anında kıskaca alarak yakalarlar. Ayrıca saniyede 200 kez kanat çırpabilen sinekleri de tek bir manevra ile yutabilmektedirler. Bunun yanında güneşgülü ve suibriğigiller de Et Yiyen Etobur Bitkiler arasındaki yerini almıştır. Özellikleri ise hemen hemen aynıdır ve böcekleri tuzağa düşürerek hızlı bir şekilde tüketebilmektedirler. Bu sayede de ömürleri daha uzun olmaktadır.