EFT ve HAVALE Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve HAVALE Nedir Aralarındaki Farklar Nelerdir:

EFT-HAVALE- Nedir

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımıza da yenilikler de girmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber artık internet bankacılığı ve telefon şube bankacılığı gibi işlemlerin çıkmasıyla beraber artık kurumlarda gişe sırası ve gişe derdi azalmaktadır. Ayrıca internet bankacılığının aktifleşmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber artık gişeler geri planda kalmakta ve teknolojinin ilerlemesiyle insanlar evlerinde bilgisayarları başında otururken bile diledikleri gibi para transferi gerçekleştirebilmektedirler. İnternet bankacılığı sayesinde evinizde, işyerinizde, dışarıda iken veya başka yerde elinize internetin ulaşabildiği her yerden para transferlerinizi online bir şekilde anında halledebilirsiniz. İnternet bankacılığı sayesinde bilgilerinizi doğru girmeniz sonucunda paranızı dilediğiniz üzere hesabınıza yatırabilir veya başka hesaba aktarabilirsiniz. Ancak bu işlemleri EFT yolu ve Havale yolu ile yapmak kolay hale gelmiş durumda.
Öncelikle EFT Nedir?

EFT (Elektronik Fon Transfer) işlemi, kurum ve bireylerin arasında para alışverişini internet ortamında sanal yolla gidermektir. EFT işlemi PTT’ye gitmeden evinizden veya başka bir yerden internete bağlanabildiğiniz noktadan anında para gönderme seçeneğidir. EFT işini bankalardan gerçekleştirebilirsiniz fakat bunun için bankaya gidip sırada beklemeniz gerekmektedir. Lakin EFT sistemi bu durumu gidermektedir. EFT dört unsurdan oluşmaktadır ki bunlar; Gönderen, Banka, Alıcı Bankası ve Alıcı olarak bilinmektedir. EFT sayesinde bilgilerinizi girdikten sonra paranızı işleme alıp onay sürecine göndermektedir. EFT yaparken bankalar sizden belli bir ücret istemektedirler. Bu ücret bankaların hizmet vermelerinden gelmektedir ve bu hizmet bedeli bankadan bankaya göre değişmektedir, zira ücretin ne kadar olacağına bankalar karar vermektedirler. Kimi bankalar çok az bir miktar alırken kimi bankalar ise biraz daha fazla bir ücret istemektedirler.

EFT işini Hafta içi 08’den 17:00’a kadar gerçekleştirmek mümkün. EFT işleminin önemli özelliği ise bir bankadan farklı bir bankaya hesap üzerinden bile para göndermenizi sağlamaktadır.

Peki Havale Nedir?

Havale hesaplar arasında para transfer yapma işlevidir. EFT yaptığınız farklı bankaya para transfer işlemini havalede gerçekleştiremez bunu yalnızca kurumlarda veya atm’lerde; bilgisayar yolu, mektup ve banka yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemlerinin gerçekleşmesi için hesap sahibi onay vermelidir. Havalede ödenen ücret yine EFT işlemi gibi değişmektedir. EFT yoluyla yapacağınız transferler kısa ve basit olurken havalede tersi işlem olabilmektedir.

 

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • EFT yaparken bankalar arası transferi gerçekleştirebilirsiniz ancak Havale yaparken yalnızca hesaplar arası transfer yapabilirsiniz.
  • EFT onay süresi oldukça kısa ve anlık olurken, Havalede bu süre biraz daha uzayabilmektedir.
  • EFT işleminde verdiğiniz bilgiler kısa olurken, havalede bu işlem uzamaktadır.
  • EFT yaparken kurumların sizlerden istedikleri ücret Havale ücretine göre fazladır.