Dünyanın En Sıcak Yeri Neresidir?

Dünyanın En Sıcak Yeri Neresidir:

Dünyanın-En-Sıcak-Yeri-Neresidir

Bazı insanlar dünyanın en sıcak yerinin neresi olduğu konusunda bilgi sahibi olmak ister. Bu insanların merakını gidermek adına sizlere bir yazı hazırladık. Yazımızın devamında dünyanın en sıcak yeri ile ilgili tüm bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Bilinen ilk yer El Aziziye’dir fakat bu rekor daha sonra bu şehrin elinden alınmıştır. Sıcaklığın 57 dereceye ulaştığı bu bölgeden sonra yapılan araştırmalar farklı bir şehrin varlığından söz ediyor. Dünya Meteoroloji Örgütünün yaptığı araştırmalar sonucunda en sıcak yer unvanı bu şehirden alınmış oldu.

Libya’da bulunan bu kent 90 yıl boyunca dünyanın en sıcak yeri olarak sayıldı. 1922 tarihinde 57 derecede bir sıcaklık görülmüş ve daha sonra ABD’de yapılan araştırmalar ile Ölüm Vadisinin en sıcak yer olduğu görülmüştür. Kaliforniya eyaletinde bulunan DeathValley 1913 tarihinde 56 derece sıcaklığı görmüştür. Bu sayede uzun yıllar boyunca dünyanın en sıcak yeri olarak anılan El Aziziye bu unvanını kaybetmiştir. 2012 yılında resmen ilan edilen bu durum gerçekten dünyanın en sıcak bölgesi olma özelliğine kavuşmuştur.

Sıcaklık kriterlerinin ne şekilde olması gerektiği konusunda fikir ayrılıklarına düşülse de durum bu şekilde kabul edilmiştir. Herhangi bir zamanda kaydedilen en yüksek sıcaklık değerine sahip olan yerin her zaman en sıcak yer olarak kalması da mümkün değildir. Fakat 56 dereceyi bulan sıcaklık dünya üzerinden sadece Ölüm Vadisinde gerçekleşmiştir. Bu sayede günümüzde de kesin olarak bu hüküm gerçek olarak kabul edilmiştir.

Herhangi bir zamanda yapılan ölçümler sonrasında sıcaklığa bakıldığında ölüm vadisi en yüksek sıcaklığa sahiptir. Fakat bir bölgenin ortalama sıcaklığı dikkate alınacak olunursa en sıcak yer Etiyopya olarak kabul edilmektedir. Ayrıca en yüksek ortalama sıcaklık rekoru da 1960-1966 yılları arasında kırılmıştır. Etiyopya bu tarihlerde hayalet kasaba olarak anılmış ve dünyanın en sıcak ülkesi olarak kabul edilmiştir. Yol ve demir yollarının olmaması nedeniyle ülkedeki Dallol’a ulaşabilmenin tek yolu ise deve yolculuğudur. Bu yüzden bölgeye ulaşabilen insanlar bu kentin en sıcak kent olduğunu fotoğraflar ile birlikte ispatlamıştır.