Doping Nedir Nasıl Yapılır?

Doping Nedir Nasıl Yapılır?

Doping-nedir

Doping nedir: Doping aslında sporcuların katıldıkları yarışmalarda, yarışı kazanabilmek adına kendileri için performans arttıran ilaçlar olarak bilinmektedir. Doping farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının kullanılması normal bulunmaktayken bazı doping çeşitleri yasaktır ve kişilerin sağlıklarını da tehlikeye atmaktadır. Sporcuların kullandıkları doping, vücuda zarar vermeden kişilerin performanslarını arttırmaktadır. Ve bu ilaçlara verilen genel isim “doping” olarak nitelendirilmektedir.

Doping çeşitleri bulunmaktadır. Kanda bulunan oksijen miktarının yapay bir şekilde arıtılmasını sağlamakta olan hemoglobin konsantrasyonu normal düzeyin üzerine arttırmaktadır ve bu doping çeşidine de kan dopingi denir.

Kan dopingi nedir?

Kan dopingi, kişinin toplardamarına kan transferi yapmaktır. Kişilerin toplardamarlarına yapılan kan transferi ayrıca kan nakli olarak iki (2) ayrı metod üzerinde izlenilmektedir. Bu iki metot üzerinde yine aynı işlem olan “hemoglobin seviyesini arttırma” yapılmaktadır. Kan seviyesinin arttırılması kişileri dinamik yaparak fazla enerji sağlamaktadır. Hemoglobin seviyesi arttırılan kişiler maksimum oksijen taşır ve buna bağlı olarak, vücut ekstra oksijeni vücut üzerinde taşır.

Hemoglobin molekülleri, sporcuların dayanıklılığını ve performansını güçlendirmektedir. Yapay oksijen taşıyıcılardan olan “hemoglobin çözeltileri ve perflorokimyasallar” doping konusunun alt grubuna dahil edilmektedir. Bunlar kan dopingi üzerinde bulunan oksijenin vücuda gönderilmesi gereken kimyasallar olarak bilinmektedir.

Doping nedir sorusuna genel olarak sporcuların yarışmalarda kendilerine enerji ve performans alabilmeleri adına kullandıkları ilaçtır dedikten sonra, kullanılmakta olan metotlar arasında sporcuların dokularındaki oksijen miktarını arttırmayı amaçlamaktadır.

Bunun için yapay oksijen taşınması ve kan dopingi yapılır. Dünya Anti Doping Ajansı olan (WADA) göre, kandaki ekstra oksijen taşınması, kabiliyeti arttırabilmek adına hazırlanan kimyasallar, olarak isimlendirilmiştir. Bunların içerisinde modifiye edilmiş hemoglobinler ve perflorokimyasallar bulunmaktadır. Kan dopingi “vücuttaki kırmızı kan hücre sayısını arttırmak için kan veya kan ile ilgili özelliklerin alınması” şeklinde ifade edilmiştir. Bu işlemler kan nakli veya vücutta kırmızı kan hücresi üretme olarak yapay şekilde uygulanan “eritroprotein” gibi hormonların verilmesiyle oluşmaktadır.

 

Doping Kullanımı İçin Sonuç

Günümüzde birçok spor dalında dopingler yapılmaktadır. Bu dopinglerin hepsindeki amaç sporcuları güçlendirip katıldıkları yarışmalarda birinci gelmektir. Dopingler sporcuların performanslarını yapay yollardan arttırdıkları yollardır. Bu işlemler kişilerin dayanıklılığını ve kandaki oksijen miktarında artış yapmaktadır. En basit kan naklinden tutun, genetik mühendislik dalına kadar uzanan birçok farklı doping çeşidi bulunmaktadır. Özellikle de bulunan spor türleri arasında “atletizm” dalında kişilerin çoğu zaman doping kullanmalarından doğan olumsuz değerleri televizyon, internet, haber. Vs adreslerinden öğrenmekteyiz. Ancak atletizmde uygulanan dopinglerin bazıları kişiler ve kamuoyu ile paylaştırılırken bazı dopinglerin kullanılması kesinlikle gizlice yapılmaktadır ve kimseye bu bilgiler verilmemektedir. Dopingler hangi nedenle olursa olsun kesinlikle kullanılmamalı ve kişiler girdikleri yarışlardan kendi performansları ile ayrılmalıdırlar. Bizim düşüncemiz bu sizin ayrı görüşünüz varsa yorum kısmına bekleriz. İyi günler.