Biyom Nedir?

Biyom Nedir?

Biyom-Nedir

Aynı iklim koşullarının yaşandığı ve bununla birlikte aynı bitki örtüsüne sahip olan geniş coğrafi alanlara Biyomadı verilmektedir. Canlıları ve yaşadıkları ortamı içine alan bu faktör, kendine özgü hayvan, bitki örtüsü ve iklim türüne sahiptir. Ayrıca biyomlar farklı iklim koşullarına bağlı olarak da ayrılmıştır. Bu yüzden her biyomun sahip olduğu egemen bir bitki örtüsü, o bölgede yaşayan hayvan türlerini de etkilemektedir.

Biyomlar karasal ve sucul olmak üzere ikiye ayrılır. İlk olarak karasal biyomlar ile ilgili bilgilerimizi kontrol ediyor olacağız. Karasal biyomlar bulundukları ortamın fiziki özelliklerine ve iklim koşullarına göre farklı canlı türlerine sdeahiptir. Kendi aralarında da orman, çöl ve ılıman bölge çayır biyomları olarak 3’e ayrılmaktadır. Orman biyomları incelendiğinde ise tropikal yağmur ormanları, ılıman bölge ormanları ve iğne yapraklı ormanlar olmak üzere 3’a ayrılır.

Çöl biyomları bitki örtüsünün hiçbir şekilde bulunmadığı veya çok seyrek bulunduğu yerlerde görülür. Bu bölgelere düzenli olarak yağmur yağmadığı için Biyomoluşumu bu şekilde olur. Ayrıca bu biyomlarda sıcaklık farkı çok yüksektir. Gündüzleri 55 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar görülür.

Ilıman bölge çayır biyomları ise yağış oranının ne az ne de çok olduğu bölgelerde görülür. Yağış miktarı orman oluşturacak kadar fazla olmadığı için az yağış almaktadır. Bitkiler aynı zamanda kurumaya elverişli olmadığı için hızlı bir şekilde büyüyebilmektedir.

Biyomkonusunda su biyomlarından da bahsetmemiz gerekecektir. Sucul biyomlar çok geniş bir alanı kaplar ve genel olarak tatlı su ve akarsu biyomları olarak 2’ye ayrılır. Su içerisindeki tuz oranı %1’den az olan bölgeler tatlı su biyomu olarak bilinir.

Genel itibariyle %3’lük tuz oranına sahip olan sular tuzlu su biyomları içinde yer alır. En büyük tuzlu su Biyomözelliğine sahip oluşumlar ise akarsu ve denizlerdir. Çünkü bu alanlar canlılar için de büyük bir yaşam alanıdır. Tuzlu su biyomlarında ayrıca derine doğru gidildiğinde yaşayan canlı sayısı da azalır. Bununla birlikte derin kısımlarda canlıların yaşamlarını olumsuz etkileyecek gazlar da bulunur.