Aşk’ın Kelime Kökeni Nerden Geliyor

Aşk’ın Kelime Kökeni:

Sözcük anlamı olarak sevgi, sevme ve şiddetli sevgi olarak bilinen Aşk’ın Kelime Kökenifarklı kaynaklara dayandırılabilir. İlk olarak etimolojik inceleme yapacağız. Yazımızın devamından kelime kökeninin ne olduğuna ve daha çok hangi kaynaklarda kullanıldığına dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Askın-Kökeni

Etimolojik anlamda bakıldığında Arapçada ‘aşaka’ olarak kullanılır ve sıkıca sarılmak ve sarmaşık anlamına geldiğini görmekteyiz. Bazı kaynaklarda ise Avesta dilinden ‘işk’ kelimesinin devamı olarak geldiğini söyleyebiliriz. Buradaki anlamı ise şiddetli bir muhabbet, istemek ve candan sevmek ile eş değerdir. Fars edebiyatında aşkın etkili bir şekilde kullanıldığını da söyleyebiliriz. Neredeyse tüm şiirlerde aşk ve sevgi kelimesi yoğun olarak kullanılmıştır. Farsça aşk kelimesi ‘eşgh’ olarak okunur ve dilimize de ‘aşk’ olarak gelmiştir. Aşk’ın Kelime Kökeniolarak farklı anlamlara geldiği gibi görünse de tüm duygularımızı aslında saran bu düşüncedir. Türkçede de birçok şiir ve edebi eserde aşk kelimesinin sıkça kullanıldığını görüyoruz. Aslında bizim yaşam standartlarımızda aşk kelimesi çok daha fazla yer almaktadır. Bu yüzden neredeyse tüm şarkı sözlerinde aşk kelimesinin geçtiğini görebiliyoruz.

İnsanlar âşık olunca neredeyse tüm duygularını aşk üzerine yaşar. Vücudumuzun tamamını kaplayan ve hayatımıza da sürekli yön veren bu kavram karşısında çoğu zaman yenik düşebiliriz. Bizlere hissettirdiği birçok duygunun arasında sadece aşka inanır ve ona sığınırız. Bu yüzden de belki de birçok kişinin hayatı sürekli olarak olumsuz durumlarla karşılaşmakta ve ne yapacağını bilmeden yaşamaya devam etmektedir.

Aşk’ın Kelime Kökeniolarak bu şekilde bilinir. Aslında her insan aşkını kendi içinde yaratır. Kişiye duyduğu o inanılmaz ilgili sayesinde tüm dünya ile ilişkilerini de sonlandırır. Aşk güzel bir duygu gibi olsa da, karşılıklı olduğu sürece güzeldir. Bu yüzden de neredeyse tüm sanatçı ve edebiyatçılar eserlerini aşk üzerine yoğunlaştırmış ve kullanmaya devam etmektedir. Köken olarak dilimize ‘aşk’ olarak yerleşen bu kavram birçok insanın hayatını değiştirebilirken birçok kişinin de hayatının berbat bir şekilde devam etmesine neden olabilir. Bu yüzden aşk konusunda dikkatli olmalı ve karşılıklı olarak yaşamanız önemlidir.