Altın Çilek Nedir, Faydaları Nelerdir?

Altın Çilek Nedir, Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça meşhur olan Altın çilek, Güney Afrika ve İsrail’de yetiştiriliyor. Artık ülkemizde de yetiştirilen bu ürünün birbirinden farklı faydaları da bulunuyor. Yazımızın devamında bu faydaların tamamını öğrenebilecek ve tüketimini yapabileceksiniz. Yalnız bilinmesi gereken bir durum daha var. Fazla tüketimi sonucunda bir takım zararlarının da olabileceğini unutmayın.

altin-cilek-

Altın çilek faydaları konusunda sizlere şu bilgileri aktarabiliriz;

  • Şeker hastalarının tüketilmesinde yararlıdır.
  • Tüketildiğinde antioksidan oranı da fazlaca yüksektir.
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler için oldukça idealdir.
  • Altın çilek, lif açısından çok fazla zengin olan meyveler arasında ilk sıradadır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır ve metabolizmayı da olumlu olarak etkiler.
  • İçeriğinde B1, B2, B3 ve C vitaminleri bulunur.
  • Yaşlanmayı geciktirici etkisinin olduğu da söylenmektedir.

Her besin kaynağında olduğu gibi Altın çilek tüketimi konusunda da dikkat etmeniz gerekiyor. Şeker hastaları bu üründen günde 1 kez tüketmeli ve sürekli olarak ihtiyaç duymamalıdır. Ayrıca ishal problemi yaşayan kişiler de altın çilek tüketebilmektedir. Kozmetik özelliği ile de tanınan bu besin kaynağı cildi pürüzsüzleştirir ve aynı zamanda nemlendirir. Cildinizi güneş ışınlarından koruduğu gibi hücrelerinizi de yenilemektedir. Ayrıca prostat hastalığı konusunda da yardımcı olduğu bilinir. Bunun yanında anti-romatizmaldır ve analjezik özellikleriyle de bir eczane deposunu andırır. Kandaki değerleri dengeleyen yapısıyla birlikte doğal bir idrar sökücü olarak da bilinir.

Altın çilek tıbbi ilaçlarda da kullanılır. 8 Alkolid özelliğe sahip olduğu için işitme ve görme duyularına fayda sağlar. Tüm bu özelliklerinin yanında balgamı temizler, ateş düşürür ve iştah açıcıdır. Böbrek rahatsızlıklarını da iyileştirdiğini söyleyebiliriz. Daha birçok cilt rahatsızlığına da iyi gelen yapısı sayesinde günümüzde oldukça tercih edilen bir besin kaynağıdır. Antioksidan özelliği olduğu için doğal yollardan kilo vermek isteyen herkese yardımcı olur. Kalorisi de düşük olduğundan vücuda son derece faydalıdır. Günümüzde adını sıkça duyduğumuz altın çilek, sindirim kolaylığı sunarak mideye de yardımcı olur. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine de olumlu yönde etkilerinin olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirtilmiştir.