Ramazan Ayı Neden 10 Gün Geri Gider?

indir

İslam aleminde Ramazan ayının ayrı bir önemi vardır. Bu ayda insanlar nefsini terbiye etme konusunda kendini imtahan eder. Ramazan ayında günahlardan kaçar. Peki ama Ramazan Ayı neden her yıl 10 gün geri gider? Bunun temel nedeni ne sorusunun cevabını siz değerli üyelerimizle cevaplamaya çalışalım. Ramazan ayı her yıl islam aleminde 11 gün geriye sarar. İslam alemi Kur’an-i Kerim’in yer yüzüne indirilişini yıl olarak ay yılını temel aldığından buna göre Ramazan ayının gününü hesaplarlar. Ramazan ayının her yıl bir önceki yıla göre 10 gün önceden başlamasının nedenini buna dayanır. Çünkü İslam alemi Hicri takvimi baz alarak bu tür düzenlemeleri yapmıştır. Bizim kullandığımız takvim Güneş yılı takvimi olduğundan bu iki Takvim arasında yaklaşık 11 gün oynamaktadır. Ramazan ayı bu yüzden her yıl bir önceki yıldan 10 gün önce başlar.

Ramazan Ayı neden 10 gün önce başlar sorusunun cevabını gördüğünüz gibi siz değerli üyelerimizce cevaplamaya çalıştık. Ay ve güneş yılının ve insanların dünya üzerinde bulunduğu konumdan değil kullandığı takvimden kaynaklandığını öğrenmiş olduk.

Sonuç olarak; oruçta, 365 gün olan Miladi Takvimi değil, 354 gün olan Hicri takvim esas alınır. Orucun her yıl 10 gün önce gelmesi bu iki takvimin farkından kaynaklanmaktadır.