Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Kaliteli güneş kremleri ve güneş engelleyiciler güneş yanıklarına karşı oldukça iyi koruma sağlar. Güneş tarafından gerçekleşen bu yanıklara maruz kalıp bunları tedavi etmenin yolunu aramaktansa daha dikkatli güneşlenebilirsiniz. Bunun başlıca nedeni derinizde oluşacak olan küçükte olsa yanık türleri zamanla derinizde kansere sebebiyet verebilir. Ayrıca güneşte çok durduğunuzda güneş yanığı ile gelecek vücut tepkileri sadece yanık ve acı değil mide bulantısı ve baş dönmesi de rahatsızlıklar arasında görülebilir. Bu nedenle özellikle güneş yanığı dikkat edilmesi gereken en önemli sağlık kurallarının arasındadır diyebiliriz. Özellikle güneş yanıkları dikkat edilmesi gereken daha büyük problemler oluşturabilir.

Güneş-yanığı

Her hangi bir sebeple güneş ışığı altında çok fazla kalmışsanız yapmanız gereken bol su tüketmek ve dinlenmektir. Ayrıca eğer meydana gelen yanıklar sonucu deriniz etkilenmişse yapmanız gereken o bölgeyi soğuk su ile yıkamak ve üzerine ıslak bez örtmektir. Tüm bu söylenen tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra beslenme düzeninize de dikkat etmeniz önemli bu nedenle güneş yanığı durumunda kesinlikle alkol tüketmemeniz önemlidir. Nem dengenizi de korumanız tedavinin süresini oldukça azaltır. Zarar gören bölgeye sürekli olarak nemlendirici krem uygulamanız derinizin daha uygun şekilde iyileşmesine olanak sağlar. Tabi ki bu şekilde bir tedaviyi uygulayabilmek için deride herhangi bir zarar ve su toplama olmamalıdır.

Güneşten meydana gelen deri problemlerinde kesinlikle alkollü veya parfüm etkili losyonlar kullanılmamalıdır. Uygulanacak olan krem tedavilerinde hidrokortizon adı verilen merhem kullanılması acı hissini azaltacağı gibi oluşan etkinin daha çabuk geçmesini sağlar. Oluşan acı hala geçmemişse yapılacak olan en uygun hareket doktora başvurmaktır. Bu sayede yanıklar için sadece doktorların yazabildiği ilaçları kullanabilirsiniz. Halk tarafından uygulanan bir yöntemde yoğurt sürme yöntemidir ancak güneş yanığı sorunu bu şekilde kesinlikle çözülemez ve daha kötü durumlara sebebiyet verebilir. Bu işlem uygulanacağına hafif ılık su ile duş almak veya buz tedavisi uygulayarak kızarıklığı ve acıyı dindirebilirsiniz. Ancak birçok yöntemin acınızı hafifleteceği bilinse de bu tür bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken en iyi hareket doktora görünmektir. Bu sayede yaranızın derecesine göre en uygun tedaviyi uygulayabilirsiniz.