Vecihi Hürküş Kimdir?

Vecihi Hürküş Kimdir?

Türk Havacılık tarihinde çok önemli bir yeri olan ve aynı zamanda pilot ve mühendis olan Vecihi Hürküşhakkındaki detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Vecihi-Hürküş-Kimdir

1896 yılında İstanbul’da doğan ve İstanbullu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen bu ünlü isim küçük yaşlarda babasını kaybetmiş ve annesi ile birlikte geniş ailesiyle yaşamaya devam etmiştir. Daha sonra amcasıyla yaşamaya başlayan ailenin amcası olan Ahmed Şükrü Bey aynı zamanda bir resim öğretmenidir. Kardeşleri ile birlikte daha sonra Üsküdar’a yerleşen Vecihi Hürküş, ilkokul öğrenimini bebekte yapmış ve daha sonra Üsküdar Paşakapısı İdadisinde öğrenim görmeye devam etmiştir. Sanata olan ilgisiyle birlikte Tophane Sanat okulunda öğrenimine devam etmiştir.

1912 yılında gönüllü olarak Balkan Savaşına katılmıştır. Eniştesiyle birlikte Edirne’ye giren kuvvetlerin içinde yer almış ve daha sonra esir kampında kumandanlık yapmıştır. Gençliğinden beri tayyareci olmak için çalışan ve ülkemizin ilk kahraman havacısı olan Vecihi Hürküş, yaşının daha küçük olması yüzünden makinist mektebine girmiştir. Daha sonra zabit olarak çalışmış ve 1.dünya savaşında da makinist olarak Bağdat’a gönderilmiştir. Bağdat’ta ise bir uçak kazasında yaralanarak İstanbul’a geri dönmüştür.

İstanbul’a dönen Vecihi Bey, bir tayyare okuluna girerek amacına ulaşmıştır. Pilot olarak ilk uçuşunu 1916 yılında gerçekleştirmiş ve okulunu da başarıyla bitirmiştir. 1917 yılında Kafkas cephesinde görev almıştır. Bu süreçte başarılı bombardıman ve keşif uçuşları da gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir Rus uçağını düşüren ve aynı zamanda ilk kez uçak düşüren tayyareci olma sıfatını da taşımaktadır.

1917 yılının Ekim ayına gelindiğinde ise uçağı vurulmuş ve esir olacağını anlaması üzerine Hazar Denizindeki Nargin adasına sığınmıştır. Burada adadan yüzerek kaçarak İran’dan karaya ulaşmıştır. Daha sonra yaya olarak 2,5 aylık bir kara yolu ilerlemiş ve Musul’a gelmiştir. 1918 yılının yaz aylarında ise yeniden Yeşilköy’e ulaşmayı başarmış ve görev almaya devam etmiştir.

Hayatının sonlarına doğru oldukça sıkıntılı günler geçiren Vecihi Hürküş16 Temmuz 1969 yılında GATA’da vefat etmiştir. Hayatı boyunca sürekli havacılık ile ilgilenerek Türk Havacılığında büyük bir saygınlık kazanmıştır.