Sakıp Sabancı Kimdir

Sakıp Sabancı Kimdir:

Sakıp-Sabancı-kimdir

17 Nisan 1933 yılından Kayseri’de doğru. Çocukluğu Adana’da geçen Sakıp Sabancı, ilkokulu Adana İsmet İnönü İ.O’ da okudu ve 1948 yılında ise lise öğrenimini yarıda bırakarak Akbank’ta stajyer memur olarak çalışmaya başladı.

Daha sonra BOSSA un fabrikasında veznedar olarak çalışmaya başlayan Sabancı, 1955 yılında ise bu fabrikanın ticaret müdür oldu. 2 sene sonra bir akraba evliliği yaptı ve fabrikanın Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

1964 yılında bir kızı olan ünlü iş adamı daha sonra Adana Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etti. 2 yıl sonra babasını kaybeden Sabancı 2 yıl sonra ‘Hacı Ömer Holding A.Ş’yi’ kurdu. 1970 yılında ise ikinci çocuğu dünyaya zihinsel özürlü olarak geldi. Bunun üzerine Sakıp Sabancı, insanlara yardım etmek amacıyla bir rehabilitasyon merkezi kurarak çalışmalarına devam etti.

1984 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından ilk onursal doktorasını alan Sakıp Sabancı 1986 yılında ise TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Moskova’da bir resim sergisi açan ve daha sonra da çalışmalarına devam eden Sabancı, aynı zamanda ABD’de ikinci kalp ameliyatını gerçekleştiriyordu.

Japon hükümeti tarafından 1992 yılında ‘Kutsal Hazine Altın ve Gümüş yıldız Nişanı’ verilmiştir. 1 yıl sonra ise ‘Sabancı Center’ açıldı. Başarılarının ardı arkası kesilmeyen ünlü iş adamı daha sonra 1994 yılında ‘TOYOTASA’ fabrikasını açmıştır. Kardeşi Özdemir Sabancı 1996 yılında bir saldırı sonucunda hayatını kaybetti ve Sakıp Sabancı buna istinaden ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ aldı. Daha sonra DANONESA’yı kuran ve Fransız Danone firmasının %50’sine sahip olmuş ve aynı yıl içinde Carrefour Hipermarket zincirini kurmuştur.

İnce bir zekâsı ve esprileriyle Türkiye’de çok sevilen bir sima olan Sakıp Sabancı, 4 kıtada toplam 16 fabrika ile faaliyet gösteren şirketlerin de sahibi olmuştur. Tüm dünya ile de tanınan ünlü iş adamı 10 Nisan 2014 tarihinde yani 71 yıl sonra akciğer enfeksiyonu sonucunda hayatını kaybetmiştir. Geride ise güler yüzü, birçok istihdamı ve şirketlerini bırakmıştır. Bu anlamda çok önemli bir Türk insanı olduğunu da söyleyebiliriz.