Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir?

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Cahit Sıtkı Tarancı, şair, yazar. Cumhuriyet döneminin en önemli şairlerinden biri ve en çok bilinen şiirleri; Memleket isterim ve 35 yaş şiiridir.

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı

3950_cahit_sitki4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır’ın Camii Kebir mahallesinde dünyaya geldi. Babası ziraat ve ticaretle uğraşan köklü bir aile olan Pirinçcizadelerden olan Bekir Sıtkı Bey, annesi, babasının amcası kızı olan Arife hanımdır. Cahit Sıtkı Tarancı ilk dünyaya geldiğinde ailesi ona Hüseyin Cahit adını vermiştir. Cahit Sıtkı Tarancı’nın akrabaları soyadı kanunu çıktığı dönem Pirinçcioğlu soyadını almalarına rağmen babası, Pirinç ekiminde uğradığı büyük zarardan dolayı çiftçi anlamına gelen “TARANCI” soyadını almıştır.

Cahit Sıtkı, ilk eğitimini Diyarbakır’da yapmıştır. daha sonra aile geleneğinden dolayı Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi’nde gönderilmiştir. Buradan daha sonra 1931 yılında Galatasaray Lisesine geçen Cahit Sıtkı, çok iyi Fransızca öğrenerek Raudelaire, Rimbaud, Mallarme’yi özümsemiştir. Cahit Sıtkı Tarancı, ilk şiir denemelerini lise çağında yazmaya başlar ve ilk şiirleri Galatasaray Lisesi’nin “Akademi” adlı dergisinde ve ” Servet-i Fünun” dergisinde yayınlanmıştır. En yakın dostu olan Ziya Osman ile 1928-1939 eğitim öğretim yılında burada tanışırlar.

Cahit Sıtkı Tarancı, Mülkiye Mektebi’ne girdiği yılın ikinci senesinde okuldan atılınca Yüksek Ticaret Okuluna girmesine rağmen memuriyeti kazanıp Sümerbank’ta çalışmaya başladığından dolayı buradan ayrılmak zorunda kalmıştır. Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Ömrümde Sükut” adlı şiir kitabı ise daha Mülkiye Mektebindeyken yayınlanmıştır. Sümerbank’ta çalıştığı dönem atanmasının Karabük’e çıkması üzerinden buradan da ayrılan Cahit Sıtkı, öykülerini yayınlamakta olduğu Cumhuriyet gazetesine kalmaya başladı. O dönem Cumhuriyet gazetesinin sahibi olan Nadir Nadi ve Doğan Nadi’nın desteğini alan Tarancı, yüksek öğrenimini tamamlamak için Paris’e gitti. Burdayken  1938-1940 yılları arasında Sciences Politiques’te devam etti. Paris’te olduğu dönem Paris Radyo’sunda Türkçe yayınlar spikerliğini yaparak diğer yandan da Cumhuriyet gazetesine öyküler yollamaya devam etti. Paris’teki öğrenciliği sırasında Oktay Rıfat ile tanışmıştır.

imagesCahit Sıtkı Tarancı, Paris’te olduğu dönem II. Dünya Savaşı’nın çıkması üzerine ve Alman güçlerinin Paris’i bombalamaya başlaması üzerine bisiklet ile Lyon ve Cenevre yolu ile Türkiye’ye geldi. Türkiye’ye gelen Cahit Sıtkı Tarancı, seferbeliğin çıkması ile 1941-1943 yılları arasında askerliğini Ege bölgesinin küçük kentlerinde yaptı. Askerdeyken yazmış olduğu “Haydi Abbas” bu dönemin ürünüdür. Askerlikten sonra ailesininde İstanbul’a yerleştiği o dönem oda buraya yerleşti. Bir süre babasının Eminönü’nde bulunan ticarethanesinde çalıştı ancak içki sorunları yüzünden babası ile arasının bozulması yüzünden Ankara’ya gitti. Ankara’da olduğu dönem, Anadolu Ajansı ve Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığı’nda Tercüman olarak görev yaptı. Çalışma Bakanlığında görev yaptığı sırada eşi olan Cavidan Temiz ile tanışarak 4 Temmuz 1951 yılında Evlendi. Evlilikten sonra yazmış olduğu şiirlerini “Düşten Güzel” adlı kitapta derleyerek yayınladı.

Cahit Sıtkı Tarancı, 1953 yılında geçirmiş olduğu krizden sonra felç oldu. Yatağa bağlı ve bilinci tam olarak yerinde olmayan şair, İstanbul ve Ankara’daki çeşitli hastanelerde tedavi gördü. Daha sonra doğduğu topraklar olan Diyarbakır’daki babaevinde 1 yıla yakın bırakıldı. 1956 yılında Devletin karşılamış olduğu tedavi masrafları ile birlikte Avrupa’ya götürüldü. Cahit Sıtkı Tarancı yakalandığı Zatülcenp hastalığı ile 12 Ekim 1956’da Viyana’da vefat etmiştir. Vefatı üzerine, Türkiye’ye gelen Cenazesi Ankara Cebeci Asri mezarlığına defnedilmiştir.

Eserleri;

Şiirler; 

  • Ömrümde Sükut (1933)
  • Otuz Beş Yaş (1946)
  • Düşten Güzel (1953)
  • Sonrası (1957)

Mektuplar;

  • Ziya’ya Mektuplar

Öyküleri;

Gün Eksilmesin Penceremden