Somon Balığının Faydaları nelerdir?

Somon Balığının Faydaları:

Somon-balığı

Günümüzde birçok kişi somon balığının ne kadar lezzetli olduğunu bilmekte ve sıkça tüketmektedir. Bununla birlikte Somon Balığının Faydalarıkonusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yazımızın devamında bu balık türünün faydalarını okuyabilir ve tüketim yapmaya devam edebilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin olan ve aynı zamanda bol protein bulunduran somon balığı bir soğuk su balığıdır. Çiftlik ve vahşi somon olmak üzere iki çeşitlidir. Bu balıklar daha çok Pasifik Okyanusunda yakalanır. Kişiler bu balığı pişirmeyi de çok sever çünkü çok yönlü bir balık olma özelliği taşımaktadır. Farklı şekillerde de pişirilmesi dolayısıyla buğulama, ızgara ve haşlama olarak da tüketilebilmektedir. İçeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitleri ile birlikte günümüzdeki en zengin besin kaynaklarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Somon Balığının Faydalarıolarak sizlere aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz;

  • Temel yağ asitlerinden olan Omega-3 ile birlikte kalp hastalıkları riski azalır.
  • B12 vitamini bakımından çok zengindir ve farklı hastalıkların tedavisinde de tüketilebilir.
  • Düzenli olarak bu balığı tüketmek mide ve ağız kanserlerini önlemeye yardımcıdır. Bunun yanında midenin tabakalarını korur ve yemek borusunu da koruyabilir.
  • Kanser riskini en aza indirir.
  • Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır.
  • Somon balığı düzenli bir şekilde tüketildiğinde yaşa bağlı olarak gelişen hastalıklardan korur.
  • Yapılan son araştırmalarda bu balığı tüketen kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.
  • Bacak ve uyluk damarlarının ağrılarına iyi gelir.

Balığın faydalarının yanında somon yağının da faydaları bulunmaktadır. özellikle kardiyovasküler hastalık riskini düşüren ve astım ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklardan insanları koruyan bu yağ konsantrasyon kapasitesini de artırmaktadır. Somon balığı tüketimi aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır. İçeriğinde bulunan düşük yağ oranı ve yüksek protein ile birlikte vücut tarafından şeker emilimini kolaylaştırır. Daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için A, B ve D vitaminlerinin yanında demir, fosfor ve kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Alzheimer hastalığındaki algıda düşüş problemlerini de önlemeye yardımcı olduğu bilinen bu balığın tüketimi son derece yararlıdır ve sağlıklıdır.