Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Muz Kabuğunun Faydaları:

muz_kabugunun_faydalarí

Muz meyvesini saran ve tamamen organik yapıda bulunan bir kabuktur. Fakat kendisi kadar kabuğu da şifalı olan muz kabukları içerisindeki vitaminlerin de etkisiyle farklı şekillerde vücuda yardımcı olmaktadır. Özellikle ayakkabı temizliği ve yüz maskesi konusunda etkili bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Muz Kabuğunun Faydalarıkonusunda birbirinden farklı yararlarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar arasında;

  • Muz kabuğu ciddi anlamda bir ayakkabı temizleyicisidir. Ayakkabı üzerine sürüldüğünde aynı zamanda ayakkabıya canlılık katar ve parlaklık sağlar.
  • Dişleri temizler ve dişleri beyazlatmaya da yardımcıdır.
  • Ayakaltı ve topuklarda ortaya çıkan nasırlarda da oldukça etkilidir. Bu işlem için losyon ve krem uygulamaları kullanılsa da topuk bölgesini rahatlatmak için muz kabuğu kullanabilirsiniz.
  • Sineklerin ısırmaları sebebiyle ten üzerinde oluşabilecek kaşıntılara muz kabuğu iyi gelmektedir. Uzmanlar bu konuda muz kabuğu kullanımı da destekler. Sinek ısırıklarının bulunduğu bölgeye kabuğun sürülmesi kaşıntıyı giderir.
  • Bir masaj aleti olarak da kullanabileceğiniz muz kabuğu, diz ve bacak ağrılarına iyi gelmektedir. Daha çok kemik ağrısı çeken kişiler için kullanılabilir.

Muz bir besin kaynağı olmakla birlikte cilt üzerinde de Muz Kabuğunun Faydalarıgörülebilmektedir Bunlar;

  • Vücudun belirli bölgelerinde kabarmış olan siğiller, muz kabuğu sürülerek temizlenebilir. Ayrıca düzenli periyotlarla bu işlemi yapmanız uzun süreli cilt temizliğini de sağlamaktadır.
  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte cildinizde görülen cilt kırışıklıkları için de muz kabuğu kullanabilirsiniz. Bu sayede kırışıklıkların ilerlemesini de engelleyebilirsiniz.
  • Akneli yüzler için de muz kabuğu kullanabilirsiniz. Gece uyumadan önce muz kabuğunu yüzünüze sürerek uyuyabilir ve sabah uyandığınızda ilgili bölgeyi ılık bir su ile yıkayarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cilt maskesi yapımında da kullanılan muz, kabuklarının yardımıyla cildin daha güzel bir hale gelmesini sağlıyor. Bu konuda bir adet muzu keserek ezebilirsiniz. Ezdikten sonra bir kaba, 1 adet yumurta kırarak karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze sürün ve en fazla 20 dakika boyunca bekletin. Sonra ise yüzünüzü yıkayın ve yüzünüzdeki ferahlığı görün. Düzenli olarak bu işlemi her gün yapabilir ve cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Muz Kabuğunun Faydalarıbu denli fazla ve sağlıklıdır.