Kışın Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kışın Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

kısın-beslenme

Kış aylarında sıcak giyinmenin yanı sıra ayrıca tüketmiş olduğumuz besinlere ve gıdalara da oldukça dikkat etmeliyiz. Kış aylarında özellikle grip ve nezle gibi soğuk algınlıklarını çok kısa sürede atlatabilmek ve neredeyse yakalanmamak için vitaminleri sıkça tüketmemiz gerekmektedir. Kış aylarında bireylerin çabucak üşümesine ve üşütüp hastalanmaları için gerekli zeminin hazır olduğu mevsimdir. Bu mevsimde yaz aylarında nadir görülmekte olan grip, nezle özellikle sıklıkla rastlanılan durumların başında gelmektedir. Vücut soğuk havanın sertliğinden etkilenerek zayıf düşebilmekte ve sağlık koşullarımızın korunabilmesi adına beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Meyveler veya sebzeler mevsimlik olarak tüketilmektedir. Ve mevsiminde tükettiğimiz meyve-sebzeler vücudumuzun direncini oldukça arttırmaktadır. Özellikle de kışın beslenmede dikkat etmemiz gereken en önemli husus sebze tüketimini ve meyvelerin tüketimini düzenli bir şekilde yapmalıyız. Ancak önümüze her gelen meyve-sebze tüketimi doğru olmayabilir. Kış aylarında elma, mandalina ve portakal gibi vitamin verici meyveleri tüketirken bunun yanı sıra direncimizi koruyabilmek adına sebze tüketimine de önem vermeliyiz. Peki, kışın beslenmede nelere dikkat etmeliyiz sorularına cevap almak isteyen okuyucular için hazırlamış olduğumuz bu makalenin faydalı geleceğine inanıyor ve kış aylarında grip, nezle vs durumları en hafif şekilde geçirebilmeniz için konumuz aşağıda açıklamalı olarak ifade edilmiştir.

 

Kışın Beslenmede Tüketilmesi Gerekenler

Kışın beslenmede nelere dikkat etmeliyiz ve kış aylarını çok hafif sağlık sorunları ile atlatmamız için neler yapmalıyız?

Öncelikle vücudumuzun direnç sağlaması gerektiğini esas alarak beslenmemize oldukça dikkat ederek sebze ve meyve tüketimine yönelmeliyiz. Vücudumuzun direncini korumak adına düzenli bir şekilde elma tüketmemiz gerekmektedir. Elma içerisinde barındırdığı A vitamini sayesinde kişilerde vücut direnci sağlamaktadır.

Elma meyvesinin yanına bir de C vitamini sağlayan meyveleri de tüketmemiz gerekmektedir. Portakal ve mandalina gibi c vitamini bakımından zengin meyveler bağışıklığı kuvvetlendirip güçlendirdiğinden dolayı kolayca hastalanmaz veya hastalandığımızda bu durumdan çabucak kurtulabilmekteyiz.

Bunların dışında ilave olarak antioksidan içeren E vitamini tüketimi de vücuda büyük derecede faydalar sağlamaktadır.

Kış Aylarında Balık Tüketimi

Kış mevsiminde meyve ve sebzeleri tüketebileceğimiz gibi ayrıca farkı besinlerin tüketimi de vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Balık birçok konuya fayda sağlamakla beraber içerisindeki D vitamini sayesinde bağışıklığımızı güçlendirerek hastalıklara karşı bir kalkan savunması yapabilmekteyiz. Bununla beraber omega3 bakımından zengin olduğu içi tüketilmesi sağlık açısından özellikle de kış aylarında hastalıklardan korunmaya yardımcıdır.

Bunun yanı sıra kuru baklagil tüketimi yine sindirim sisteminin çalışmasını sağlamakla beraber vücudun dengede durmasını sağlamaktadır. Ayrıca düzenli ve dengeli bir şekilde beslenilmeli, vitaminler alınmalı ve mineral ihtiyacı duyulduğunda giderilmelidir. Kış aylarında sebze ve meyve tüketimini düzenli gidererek sağlık açısından korunmaya çalışınız.