Kırmızı Lahanada Bulunan Antosiyaninler ve Özellikleri

Kırmızı Lahanada Bulunan Antosiyaninler ve Özellikleri

Oldukça fazla tüketmemiz gereken meyve sebzelerden öncelikli olarak kırmızı, mor ve mavi olanlarının yaraları daha fazladır diyebiliriz. Bunun başlıca nedeni ise içinde bulunan antioksidanlardır. Özellikle diyet uygulayan bay ve bayanların antioksidan seviyesi yüksek olan besinleri tüketmesi diyetin daha sağlıklı ve hızlı etki etmesini sağlar. Öyle ki bu sebze ve meyveler içerisinde bulunan yaşlanmayı kesen bileşenleri nedeniyle birçok kozmetik sektöründe de kullanılmıştır. Ayrıca antioksidan seviyesi yüksek olan kırmızı lahana da bu tür insanların sürekli tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. Sırf bu nedenle birçok diyet uzmanı bu tür antioksidan içeren içeceklerinde tüketilmesi için çaba gösterir. Bu içeceklerin arasında kırmızı şarapta oldukça iyi bir antioksidan özellik bulundurmasından dolayı vardır.

Kırmızı Lahanada Bulunan Antosiyaninler ve Özellikleri

Kırmızı lahana ve bir çok renkli besinde bulunan bu antioksidan mucizesinin ayrıca kanserli hücrelere olan etkisi ile kanser hastalarına da tavsiye edildiğini söyleyebiliriz. Özellikle DNA bileşenlerini etkileyen kanserlerin baş düşmanı bu meyve ve sebzelerdir. Ayrıca pankreasta bulunan insülin salınımını olumlu yönde etkilediği için kolaylıkla tüketilmesinde hiç bir sakınca yoktur. Beyin hücrelerinde oluşan yaşlanmaları görülür şekilde azaltır hatta durma derecesine getirir. Ayrıca beynin bazı fonksiyonlarının daha kolay ve rahat şekilde çalışabilmesine yardımcı olur. Ayrıca kırmızı lahana içinde bolca bulunan antosiyaninler oldukça zararsız bileşenler olduğu için ve renk verme özelliğinden dolayı bazı sektörlerde gıda boyası adı altında kullanılmaktadır.

Kolaylıkla her yerde bulabileceğiniz bu besinde antosiyanin biyokimyasal olarak düşük yararlılıkta olduğu bazı bölgelerini de söylemek gerekir. Mide de bulunan asitli ortamda ve özellikle bağırsaktaki bazik ortam da stabil yani kararlı kaldığı için oldukça yüksek PH aralığında kolaylıkla yapısı bozulmadan kalabilir. Anlattığımız gibi antosiyanin olarak yüksek değere sahip kırmızı lahana taze olarak tüketildiğinde verdiği besin değeri gibi turşu ve turşu suyu gibi yapıldığında da aynı oranda etki gösterir. Özellikle lahana turşusu içinde bulunan antioksidan ve antosiyanin değerleri oldukça yüksektir. Binbir yararı bulunan bu besini sürekli olarak tüketmeli ve çevremize sağlıklı etkilerinden bahsetmeliyiz. Genellikle salatalarda kullanılan kırmızı lahana turşu şeklinde de yapılıp özellikle kış aylarında da tüketilmelidir.