ESP Nedir, Nasıl Çalışır?

ESP Nedir, Nasıl Çalışır:
ESP İngilizce açılımı olarak ‘Electronic Stability Program’ olarak bilinir. Yani elektronik olarak çalışan bir Stabilite programıdır. Sağlamlık, denge ve kararlılık anlamına gelen Stabilite günlük hayatımızda da yer almaktadır. Tek başına bir sistem olmayan ESP, ABS ve ASR sistemlerinden oluşur. Buradan çıkaracağımız sonuç ise ABS ve ASR olmadan ESP’nin olmayacağıdır. Yazımızın devamında ESP’yi oluşturan parçaları öğrenebilirsiniz.
Yanal Hız Algılayıcı: Aracın doğrultusundan ne kadar oranda saptığını ve yalan hızlarının ne olduğunu ESP sistemine bildiren algılayıcıdır.


Teker Hız Algılayıcı: Araçların tekerinde bulunan ve hızını ayrı ayrı ölçen algılayıcıdır.

Direksiyon Açısı Algılayıcısı: Sürücülerin gitmek istediği yönün algılanmasını sağlar.

ABS Hidroliği ve Fren Basıncı Algılayıcısı: Ani bir şekilde yapacağınız fren durumlarında aracın tekerlerine uygulanan fren basıncını anında algılayan ve tekerlerin kilitlenmesini önleyen parçaya verilen addır.

Elektronik Kontrol Ünitesi: Tüm algılayıcılardan gelen doküman ve bilgileri kısa sürede değerlendiren ve ESP’yi devreye alan birimdir. Daha çok kritik durumlarda devreye girdiğini söylemek gerekir.

ESP nasıl çalışır ile ilgili de bir takım bilgileri aktarıyoruz. Sürücülerin araçtan istediği gibi ve araçlarının davranış şekli sürekli olarak bu sistem tarafından kontrol edilmektedir. Bu süreçlerde herhangi bir sorun söz konusu olduğunda ESP devreye girmektedir. Yani ESP ünitesi bir araçta arka planda çalışan bir sistemdir. Bu konuda örnekleme yapacak olursak; Çok hızlı bir şekilde giderken önünüze farklı bir engel çıktığında keskin viraja girmek durumunda kalırsanız aracınız kaymaya başlar. Bu durumda da direksiyonu çevireceğiniz yönde aracınız hareket etmez.
Böyle bir durumda teker hız algılayıcıları, ön tekerin kontrolü kaybettiğini anlar ve ESP algılayıcılar da sürücünün gitmek istediği yön ile aracın gitmekte olduğu yön arasındaki farkı anlar. Sürücü eğer sağa doğru gitmek istiyorsa ESP fren uygular ve aracın burnu da gitmek istenen yöne doğru düzelir. Son derece önemli olan ESP sistemi sayesinde bu gibi durumların önüne geçebilir ve olası kazaları engelleyebilirsiniz. Yolların kaygan ya da buzlu olması durumunda ise ESP yine devreye girecek ve sürücülere yardımcı olacaktır.