Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

Drift Nedir? Nasıl Yapılır?

dirift-nedir

Drift, kayıtlara göre ilk Japonya’nın virajlı ve dağlık olan yollarında hız yaparak inmeye çalışan kişilerce keşif edilmiştir. Drift temel olarak aracın virajı dönebilme esnasında yaşadığı merkezkaç kuvvetine direnç gösterilmeyip, aracın arka kısmının kopma olayına bağlı verilen isim olarak bilinir. Türkçe kılavuzuna ise yanlama olarak gelmiştir ancak neredeyse her yerde yabancı kökeni olan drift kelimesi kullanılmaktadır. Genelde gösteri barındırdığı için bu yolda atılan harekettir. Ayrıca motor sporcuları ve motor sporları tarafından ise kabul görülmeyen durumdur. Zira drift yapılırken aracın birçok organına zarar verilmekte ve özellikle de lastiği oldukça yıpratmaktadır.

Drift yapılabilecek bir aracın öncelikle jantları 17” ebatında olmalı ve ince yanaklı lastiklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Zira diğer durumda lastikler janttan fırlayabilmektedir. Aracın arkadan itiş yapması gerekir ve bunun yanında oldukça güçlü bir motor bulundurmalıdır. Drift yapılacak araçlarda kitli diferansiyel bulunmaktadır. Böylece arka taraf araçtan kopması sırasında tekerleklerin hızı dengede tutularak kişilerin aracı rahatça kontrol edebilmelerine olanak sağlamaktadır.

Drift yarışına denk gelecek olursanız kitlesinin oldukça yüksek olduğunu görecek ve bu adamların ne yaptığını düşünebilirsiniz. Fakat drift yarışlarının da alt yapılarında bir puan sistemi bulunmaktadır. Yarışı birinci tamamlamak bu yarışlarda puan vermemektedir. Puanlama genelde araçlara bağlanmış olan drift box adındaki aygıtlar sayesinde yapılmaktadır. Bu aygıtlar bağlanıldığı aracın yol ile yapmış olduğu açıları, aracın bulduğu hızı ve en önemli durum ise aracın güç kuvvetini hesaplayarak bunların ortalaması sonucunu hesaplamaktadır. Japonların D1 Street Legal serilerinde puanlama sistemini hesaplamakla görevli olan aygıtlar bunlardır. Zira olayı yakından takip etmek isteseniz dahi bu yarışların hızından dolayı detayları bulamazsınız ve sağlıklı bir şekilde puan veremezsiniz. İşte yarışların analizleri ve hesaplamaları bu şekilde değerleniyor ve bu sayede yarıştan birinci gelenin kim olduğu hesaplanarak bildiriliyor. Fakat daima birinci olan kişiler aracı en çok drift yaparak sürenler değil, en yüksek limitte hızlı yanlama ile yakın ölçüleri yakalayıp drift yapabilen kişiler olmaktadır. Drift yarışlarında kişiler yüksek hızlarda oldukça tehlikeli hareketler yaptıkları için bu ortamlar ile seyircilerin arasında genelde çok uzun mesafeler bulunabilmektedir.